خانه دسته بندی شرکتها اخبـــار مزایـده نمایشگاه ثبـت نـام رایگــان سایـت های مرتبــــط درج تبلیغات حضور در کتاب درباره ما تماس باایران مارین بوک EN

 

دسته بندی :اخبار تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۸/۱۵
     رونمایی از زیردریایی هسته‌ای هندی

به نقل از شبکه خبری 'ان دی تی وی'، نارندرا مودی نخست وزیر هند در مراسم افتتاح رسمی این زیردریایی ، موفقیت این طرح را یک حادثه تاریخی برای کشورش دانست.

این زیردریایی 6 هزار تنی به مدت سه دهه در یک برنامه فوق سری مشغول به ساخت بوده است و اکنون در کنترل مستقیم اتاق فرماندهی اتمی هند با ریاست نارندرا مودی نخست وزیر این کشور قرار می گیرد.

نخست وزیر هند با اشاره به اینکه در زمان کنونی، یک بازدارنده قوی هسته ای نیاز روز این کشور است، تاکید کرد: موفقیت زیردریایی ای ان اس اریهانت پاسخ بسیار خوبی به آنهایی است که بر هند فشار هسته ای وارد می‌کنند.

زیردریایی هسته ای یک ابزار راهبردی محسوب می شود زیرا می تواند در میان اقیانوس بدون آنکه شناسایی شود موشک های اتمی به سوی هدف خود پرتاب کند.

زیردریایی ای ان اس اریهانت قدرت بازدارنده خشکی، هوا و آب را تکمیل می کند. سایر پنج کشور هسته ای از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس هم اکنون دارای قدرت های بازدارنده هسته ای در زمین، هوا و دریا هستند.

چین در سال 2015 یک زیردریایی هسته ای با قابلیت پرتاب موشک های بالستیک را به خدمت گرفت و از سال 2013 تاکنون 8 زیردریایی هسته ای و سنتی به منطقه اقیانوس هند اعزام کرده است.

پاکستان سال گذشته یک موشک بالستیک که می تواند از یک زیردریایی پرتاب شود را با موفقیت آزمایش کرد. این کشور نیز دارای موشک های هسته ای زمین به هوا و موشک های اتمی با قابلیت پرتاب از هواپیما است.

تکمیل آزمایش های زیردریایی هسته ای ای ان اس اریهانت هند در زمانی صورت می گیرد که یک زیردریایی چینی بار دیگر وارد اقیانوس هند شده است. هند هم اکنون موشک های آگنی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را در اختیار دارد. موشک آگنی 5 این کشور دارای برد 5 هزار کیلومتر می باشد.

نیروی دریایی هند دارای یک زیردریایی هسته ای دیگر به نام ای ان اس چاکرا می باشد. این زیردریایی به مدت 10 سال از روسیه اجاره شده است. هند همچنین در مراحل پایانی مذاکره با روسیه برای اجاره یک زیردریایی مشابه دیگر به ارزش 2 میلیارد دلار است. اما این زیردریایی ها به دلیل توافقات بین المللی مجهز به موشک‌های هسته ای نیستند.^