خانه دسته بندی شرکتها اخبـــار مزایـده نمایشگاه ثبـت نـام رایگــان سایـت های مرتبــــط درج تبلیغات حضور در کتاب درباره ما تماس باایران مارین بوک EN

 

دسته بندی :اخبار تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۴/۱۳
     اجرای دريا بست در استان های بوشهر و خوزستان

 دريابست با ممنوعیت صید همه گونه هاي آبزي به طور همزمان در استانهاي بوشهر و بخشي از صيدگاه هاي استان خورستان اجرا مي شود.

 

مختار آخوندی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی با اعلام مطلب فوق افزود: فصل صيد ميگو در استان هاي بوشهر و خوزستان تقريبا در اوایل مرداد ماه هر سال آغاز و حدود 45 روز ادامه مي يابد. متاسفانه طي سال هاي اخير ديده شده است كه صيادان غير مجاز قبل از آغاز رسمي فصل صيد ميگو، مبادرت به صيد غير مجاز ميگو نموده و ذخاير ميگو و ساير آبزيان را با فشار بهره برداري مواجه مي نمايند.

مهندس آخوندی با بیان اینکه اتخاذ تصميم دريا بست به عنوان يكي از اقدامات ارزشمند مديريت صيد با درخواست و حمايت جامعه صيادي و نمايندگان تشكل ها و تعاوني هاي صيادي انجام شده و در كميته مديريت صيد با حضور نمايندگان مرکز تحقيقات شيلات، تشكل هاي صيادي، يگان حفاظت منابع آبزي به تصويب رسيده است و بر اين اساس انجام هر گونه فعاليت صيادي از 15 تيرماه در كليه صيدگاه هاي استان بوشهر و در صیدگاه بحرکان استان خوزستان که از صیدگاه های اصلي ميگو در كشور محسوب مي شوند كاملا ممنوع است و دوره ممنوعيت نيز تا آغاز رسمي فصل صيد ميگو ادامه خواهد يافت و طي دوره زماني مذكور ارگان هاي ذيربط از جمله يگان حفاظت منابع آبزي، درياباني، نداجا و غيره همكاري لازم براي كنترل و حفاظت از دريا را به عهده خواهند داشت.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی تصریح کرد: در همه استان های شمالی و جنوبی کشور ممنوعیت فصلی صید برای برخی از گونه های آبزی آسیب پذیر اعمال می شود. معمولاً همه ساله صیادان زحمت کش میگوگیر قبل از شروع فصل صید میگو، اقدام به آماده سازی شناور از قبیل سمپاشی، تامین ابزار و ادوات صید، تجهیزات حمل و نگهداری میگو می کنند و دریابست موجب آیش صیدگاه، فرصت بازسازی ذخائر، جلوگیری از صید غیر مجاز و ... می شود و از سیاست های اصولی یهره برداری پایدار و ماهیگیری مسئولانه است که می توان آن را  اقدامی ارزشمند و قابل تحسین از سوی جامعه صیادی و مدیریت شیلات استان دانست.

وی در ادامه افزود: تمهيداتي فراهم شده تا نسبت به تامين آبزيان مورد نياز مردم و ايجاد تعادل در وضعيت بازار ماهي استان هاي ذيربط طي دوره زماني مذكور اقدام شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: با توجه به اجرای موفق دریابست یا ممنوعیت همزمان صید همه گونه در سال گذشته قبل از آغاز فصل صید میگو در استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان، شاهد نتایج مثبت و دستاورهای ارزشمندی در کاهش صید غیر مجاز میگو قبل از فصل صید و همچنین ایجاد فرصتی برای احیاء و بازسازی ذخائر بودیم که منجر شد صید میگوی کشور در سه استان مذکور در سال 96 نسبت به سال قبل 61 درصد افزایش داشته باشد و همچنین از نظر سایز نیز، صیادان میگوی درشت تری صید نمودند.

وی همچنین اظهار داشت: اجرای این طرح نه تنها از فعالیت و دریاروی شناورهای بی هویت و غیر مجاز جلوگیری می کند بلکه به تمامی صیادان مجاز میگو این فرصت را می دهد تا با آرامش خاطر نسبت به آماده سازی شناور و ادوات صید برای شروع فصل میگو اقدام نمایند، با اجرای دریابست، شرایط بهتری برای رشد و احیای نسل آبزیان در زیستگاه های طبیعی فراهم خواهد شد.

مختار آخوندی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی در پایان گفت: در راستای انجام هر چه بهتر و مناسب تر این موضوع ضمن مشارکت تشکل های صیادی و بهره برداران، هماهنگی لازم با مسئولان محلی استان، استانداری، فرمانداریها، دریابانی، مرزبانی، یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات، ناجا، مسئولان قضایی، اداره کل بنادرو دریانوردی و منطقه پخش فرآورده های نفتی و سایر ارگان های ذیربط استان صورت گرفته است تا ضمن اجرای این مهم، گامی موثر در تحقق سیاست های مدیریت صید شیلات در جهت حفظ ذخایر آبزیان استان بوشهر و سایر استان هاي ساحلي برداشته شود.^