خانه دسته بندی شرکتها اخبـــار مزایـده نمایشگاه ثبـت نـام رایگــان سایـت های مرتبــــط درج تبلیغات حضور در کتاب درباره ما تماس باایران مارین بوک EN

 

دسته بندی :اخبار تاریخ انتشار :۱۳۹۵/۱۱/۱۰
     سرنوشت واگذاری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، به‌عنوان نخستین مناقصه بین‌المللی نفتی ایران و تص

سرنوشت واگذاری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، به‌عنوان نخستین مناقصه بین‌المللی نفتی ایران
و تصمیم اخیر ترامپ

طی روزهای گذشته، با اقدام رئیس‌جمهور جدید آمریکا و فرمان اجرایی او، ورود اتباع ایرانی و 6 کشور مسلمان دیگر به آمریکا به حالت تعلیق درآمد.
 این فرمان رئیس‌جمهور آمریکا عملاً مصداق عینی نقض برجام است و در حوزه اقتصادی مانع مهمی پیش روی تاجران قرار خواهد داد. در همین حال، وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اقدام رئیس جمهور امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد "ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست‌های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌نماید".
 
ابعاد اقتصادی قضیه زمانی روشن می‌شود که بدانیم، مذاکراتی بین شرکت‌های خصوصی امریکایی با نهادهای دولتی ایران و همچنین مذاکرات و رفت‌وآمدهایی بین شرکت‌های خصوصی این کشور با شرکت‌های خصوصی ایرانی در طی ماه‌های اخیر صورت گرفته که این تصمیمات، مانعی بر سر راه ادامه این همکاری‌ها خواهد بود.
قرار است در آینده‌ای نزدیک در نیمه نخست سال 2017 شاهد برگزاری نخستین مناقصه بین‌المللی نفتی ایران به منظور واگذاری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی باشیم. اگرچه در لیست 29 شرکت تأیید صلاحیت شده خارجی برای حضور در پروژه های نفتی ایران به عنوان شرکت های E&P نامی از شرکت های نفتی امریکایی نیست اما در طی ماه‌های اخیر شرکت هایی چون "بلک دیاموند" آمریکا که براساس ظرفیت های خود می توانند به عنوان شرکت های خدمات مهندسی در پروژه های نفتی ایران حضور یابند، مذاکراتی را با برخی شرکت های ایرانی داشته اند.
در حال حاضر ما شاهد عدم اجرای سیاست‌های مهاجرتی ترامپ از سوی سیاست‌مداران امریکایی هستیم. اگر این نافرمانی‎ها منجربه تغییر رویه رییس‌جمهور جدید امریکا نشوند، ما در آینده شاهد از دست دادن سهم امریکا از پروژه‌های نفتی و اقتصادی ایران خواهیم بود.

^